הילדים מרבים לפחד? בעזרת המדריך הזה תדעו לטפל בחרדות ילדים

תוכן פרסומי

לא צריך הרבה זמן של טיפולים נפשיים כדי להגיע להבנה שהמקור לרוב הבעיות של הקטנים שלנו הם אצלנו.
המחשבה הזו מדוייקת במיוחד כשזה מגיע להפרעות חרדה אצל ילדים. התפיסה הרווחת היא שהפרעות חרדה הן גנטיות, כך שמלכתחילה אין לילדים שלנו סיכוי להתחמק מהן, אבל בנוסף, אנשי מקצוע טוענים היום שהטיפול כרוך בעבודה עם ההורים יותר מאשר עם הילדים עצמם. "הגורמים להתפתחות הפרעות חרדה אצל ילדים הם בהחלט קודם כל גנטיים", אומר ד"ר דני לוטן. "אבל חרדה יכולה להתפתח גם נוכח אירועים טראומטיים, למשל, אם ילד נתקע במעלית או שכלב התנפל עליו. לרוב חרדה היא תוצאה של השילוב בין מוכנות גנטית לאירוע חיים מלחיץ".

אך בעוד שני הגורמים הללו – התורשתי והנסיבתי הם גורמים קבועים שאי־אפשר לשלוט בהם, הגורם השלישי לחרדות בקרב ילדים הוא סיפור אחר. "הגורם השלישי הוא עמדת ההורים", אומר ד"ר לוטן, "ברגע שיש הורה מאוד חרד או מאוד מגונן שלא דורש מהילד שלו להתמודד, זהו מתכון טוב ליצירת הפרעת חרדה – גם אצל ילדים פחות רגישים אבל במיוחד אצל ילדים רגישים. הורה שנבהל מכך שיש לו ילד רגיש ובתגובה רק עוטף אותו, סביר מאוד שיוביל לכך שהילד יאמץ דפוסים של הימנעות וחרדתיות רבה מאוד".

"אם הילד בוכה, לא יכול לישון במיטה שלו, מדווח על מצוקה, שואל המון שאלות מוגזמות, דואג כל היום, נלחץ מכל דבר, נמנע, מתבייש, מסתגר או לא מסכים לעשות כל מיני דברים שילדים אחרים עושים, אז צריך להבין שמשהו כאן לא עובד"

איך מבחינים בין חרדות לחששות או פחדים טבעיים אצל ילדים?
"חרדות זה דבר מאוד טבעי אצל ילדים, הן משתנות עם הגיל והגורם שמבחין בין חרדה טבעית לבין חרדה שדורשת התייחסות הוא הפגיעה בתפקוד המצופה מהילדים באותו גיל. ילדים נכנסים ללחץ כשהם עושים משהו שלא נעים להם, אבל אם נוצר מצב שהם נמנעים מללכת לחוגים או לחברים בגלל דבר שהם לא מצליחים להתגבר עליו – אז זאת כבר בעיה".

באיזה גיל של הילד אפשר להתחיל להבחין בבעיות שקשורות לחרדה?
"ילד שבוכה, לא יכול לישון במיטה שלו, מדווח על מצוקה, שואל המון שאלות מוגזמות, דואג כל היום, נלחץ מכל דבר, או לחלופין ילד שיש לו התנהגות כפייתית, למשל, רוחץ ידיים המון ודואג יותר מדי לניקיון. מנגד, אפשר להשוות בין הילד לחברים שלו מהגן, לילדים אחרים בני גילו ולאחים שלו. ברגע שהילד נמנע, מתבייש, מסתגר או לא מסכים לעשות כל מיני דברים שילדים אחרים עושים, צריך להבין שמשהו כאן לא עובד".

לא תמיד ברור כיצד לגשת לנושא מבלי לעשות נזק גדול יותר לילדים, אבל מסתמן שהימנעות מוחלטת מכך מזיקה בהרבה. "האחריות היא על ההורים. כמו שהורים אומרים לילד לעשות שיעורים ולצחצח שיניים,

מה עם הורים שקשה להם לתת תמיכה?
"אני לא מדבר במונחים של תמיכה, אלא במונחים של דרישה. כמו שלהורים היום קשה להציב גבולות ולהיות סמכותיים, על אחת כמה וכמה במצב שבו הילד נמצא במקום מאוד רגיש וחרד. קשה במצב כזה לדרוש מהילד לעשות מה שאתה מבקש ממנו, אבל זה המפתח. אין קיצורי דרך".

בשנים האחרונות מוצעים טיפולים אלטרנטיביים לילדים הסובלים מחרדה. המגוון רחב ובין החלופות הפופולריות ניתן למצוא טיפולים עם בעלי חיים, תרפיה באומנות, טכניקות הרפיה, דיקור סיני, ש ינוי תזונתי והומיאופתיה. "יש מצבים שבהם טיפול CBT מספיק ויכול לעזור, ויש מצבים שבהם הוא לא מספיק ואז צריך להוסיף תמיכה", טוען ד"ר יעקב פריד, רופא והומיאופת מומחה שמטפל בילדים חרדתיים, לעתים בשיתוף עם פסיכולוגים. "הומיאופתיה היא על הרצף הטיפולי. על הרצף הזה היא יכולה להיות הטיפול העיקרי, ויש מצבים שבהם היא יכולה לתת טיפול תמיכתי".

הם גם צריכים לשלוח אותו לעבוד על החרדות שלו״, אומר ד״ר לוטן, שמציע בחום לפנות לקבלת ייעוץ ולא להתבייש לבקש כלים נוספים, הדרכה או אפילו ליווי להורים. ״השלב הראשון הוא להבין שיש בעיה, אבל אם עובדים נכון היא ניתנת לפתרון ללא התערבות תרופתית או פסיכולוגית מעמיקה. לא צריך להיכנס לפאניקה אבל צריך להבין שילדים כאלה דורשים עידוד ודחיפה כי זה לא יבוא מהם. זה יבוא רק אם ההורים יתחילו להיות אקטיביים. אם ההורה יגיד 'לא נורא' או 'זה יעבור עם הזמן', הוא עלול לפספס".

"אין עדויות מחקריות שהומאופתיה או טיפולים חלופיים אחרים הם יעילים, לכן זה לא מומלץ", אומר מנגד ד"ר לוטן, "כל הטיפולים שאינם עוסקים בחרדה הם פתרון קל מדי. כשסובלים מחרדה, צריך לטפל בחרדה. אין היגיון קליני בטיפולים עקיפים ואין פתרונות קסם, יכול להיות שהם יכולים לסייע קצת, אבל הגישות האלה מבזבזות המון זמן משאבים. אם ילד מפחד ממשהו צריך ללמד אותו להתקרב למשהו הזה, להרגיע את עצמו ולהתמודד עימו".

יש טענה לפיה לנערים שסובלים מהפרעות חרדה יש סיכויים גבוהים יותר להשתמש בסמים או באלכוהול. מה עמדתך בנושא הזה?
"האלכוהול והגראס מאוד מרגיעים, ולכן מי שסובלים מחרדות ולא לומדים להתמודד איתן לפעמים נעזרים בחומרים האלה. אלה הן אוליתרופות מאוד טובות לחרדה מבחינת ההשפעה המיידית שלהן, אבל כמובן שפחות טובות מבחינת תופעות הלוואי ומהבחינה שאפשר להתמכר אליהן".

 

 

כתבות נוספות

17 דברים מביכים ומגעילים שכל אחת עשתה לפחות פעם בחיים שלה, אבל בחיים לא תודה בזה!

הזוג של השנה מתוודה: "מהרגע הראשון הרגשתי אליך חיבור בלתי מוסבר"